رنگ کاری

سرویس نگهداری از ترمو وود
هر ماده طبیعی ای در مقابل اشعه UV خورشید، رنگ و بسیاری از خواص مقاومتی خود را از دست می دهد. در نتیجه جهت افزایش عمر مفید چوب و جلوگیری از هر گونه آسیب به آن، می بایست از پوشش های مناسب استفاده کرد. از جمله بهترین پوشش ها، رنگ است که چوب را در مقابل UV، رطوبت و عوامل بیولوژیک محافظت می کند که در فواصل زمانی معین تکرار می شود.

به صورت کلی، جهت رنگ آمیزی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

- به طور کلی از رنگ های پایه آب (water based) و پایه روغن (oil based) مخصوص حفاظت از چوب ترمو (thermowood) که حاوی آنتی یو وی می باشند استفاده می گردد.
- محیط رنگ کاری و سطح چوب ها قبل از رنگ آمیزی باید خشک، تمیز و عاری از گرد سنباده و چربی باشند. 
- در زمان سنباده زنی چوب ها باید جهت حرکت سنباده روی چوب در راستای الیاف چوب باشد و از هر گونه حرکت دادن سنباده در جهت عمود بر الیاف خصوصا در سنباده های شماره پایین باید خودداری کرد.

- رنگ قبل از مصرف باید کاملا هم بخورد تا قسمت رنگدانه و حلال موجود در رنگ کاملا با هم مخلوط شود و بهترین روش مخلوط کردن، استفاده از یک قطعه چوبی است.
- پس از هم زدن رنگ، میتوان مقدار کمی از آن را روی سطح خشک و تمیز چوب در راستای الیاف چوب به طور کامل پخش کرد. میزان مطلوب، میزانی است که صرفا با حرکت دادن مکررقلم روی سطح چوب به صورت لایه ای بسیار کم ضخامت پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه خشک شود.
- بهترین زمان برای اعمال دست دوم رنگ کاری ۲۴ ساعت پس از اعمال دست اول می باشد. اجرای دست دوم رنگ قبل از اطمینان از خشک شدن کامل دست اول توصیه نمی گردد.
- برای داشتن سطحی لطیف و شفاف برروی چوب، میتوان با سنباده شماره بالاتر مانند ۲۵۰۰ صرفا در راستای الیاف چوب و به صورت حرکت رفت و برگشت و بدون فشار پولیش نمود. زمان پولیش کاری حداقل ۲۴ ساعت پس از دست دوم رنگ کاری و اطمینان کامل از خشکی سطح زیر کار می باشد.